Szkoła Podstawowa w Żurawcu

Szkoła Podstawowa w Żurawcu

82-325 Markusy     

ul. Elbląska 15

tel. 552394374  

E-mail: spzurawiec@op.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 337650
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Kartka z kalendarza

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-03-28

    Imieniny: Anieli, Kasrota

Historia Szkoły Podstawowej w Żurawcu

HISTORIA  SZKOŁY

 

            Niniejsza historia Szkoły Podstawowej w Żurawcu powstała na podstawie zapisków kronikarskich, wspomnień osób związanych ze szkołą, uczniów i nauczycieli. Czas szybko zaciera ślady i wspomnienia. Coraz mniej można znaleźć dokumentów, zdjęć i wspomnień osób związanych z naszą szkołą. Dlatego prosimy czytelników o wyrozumiałość z powodu luk czy nieścisłości, które nie wynikły ze złej woli.

 

            Był rok 1945. Na rozległej równinie zalanej wodą stały osamotnione domy. Tu i ówdzie wznosiły się nad wodą stada dzikich kaczek. Podmokłe tereny zamieszkiwała zaledwie garstka ludzi. Szumiały tylko wierzchołki wierzb wystających z wody. Z biegiem czasu zaczęto wypompowywać wodę. Zabudowania gospodarcze będące na nasypach można było zamieszkać. Na wieść o osuszeniu tych terenów rozpoczęła się „wielka kolonizacja”. Ludność napływała ze wszystkich stron Polski. Dużą część ludności osiedlającej się na tych terenach stanowiła ludność pochodzenia ukraińskiego.

 

            Do Żurawca przybył wówczas Pan Aleksander Średziński, który zajął się organizacją szkolnictwa na tym terenie. Dnia 1 września 1945 roku naukę w szkole rozpoczęło 13 uczniów w klasach I-IV, a do dnia 21 czerwca 1946 roku liczba uczniów wynosiła do 30.  W roku szkolnym 1946/1947 w szkole uczyło się już 78 uczniów. Przez pierwsze dwa lata w szkole pracował tylko jeden nauczyciel, właśnie Pan Aleksander Średziński, który jednocześnie pełnił funkcję kierownika szkoły.

 

            Początkowo szkoła nosiła nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurawcu. Mieściła się w starym budynku wybudowanym przez Niemców w 1881 r. w miejscowości Wojciechowo, później Krzewsk. Od 1946 roku uczniowie szkoły objęci byli dożywianiem. W roku szkolnym 1947/1948 zatrudnione zostały nauczycielki: Maria Markiewicz, Krystyna Niecewicz i Jadwiga Mucha. W 1949 roku szkołę opuścili pierwsi absolwenci – 9 uczniów. Wychowawcą pierwszej klasy siódmej był Pan Zygmunt Tydrych.

 

            W 1949 roku powstała koncepcja budowy nowej szkoły w Żurawcu z uwagi na zalewanie okolicy wodą i stan techniczny szkoły – stary budynek zaczął próchnieć. Budowę nowej szkoły rozpoczęto dopiero w 1956 roku.

 

            W kolejnych latach warunki pracy uległy poprawie, przybyło dużo nowych podręczników, pomocy naukowych oraz przy szkole założono i zagospodarowano działkę szkolną. Założycielem Spółdzielni Uczniowskiej „Druhenka” była Pani Jadwiga Mucha. Rok szkolny 1948/1949 dał początek pracy harcerskiej. W tym czasie w szkole pracowała harcerka z okresu  międzywojennego Pani Janina Nowakowska, która przy życzliwej pomocy kierownika szkoły Pana Aleksandra Średzińskiego zorganizowała dwie drużyny – męską i żeńską. Dziatwa szkolna masowo garnęła się  do szeregów harcerstwa.

 

            W roku 1947 rozpoczęła pracę szkoła w Węglach z klasami I-IV, której kierownikiem był Pan Feliks Radomski. W roku szkolnym 1949/1950 rozpoczęła pracę w Wojciechowie (Krzewsku) Pani Genowefa Skotnicka, której powierzono funkcję przewodnika Organizacji Harcerskiej. Dnia 1 października 1950 roku jako kierownik świetlicy rozpoczęła pracę Pani Helena Średzińska.

 

            Od początku istnienia szkoły aktywnie pracował Komitet Rodzicielski, który  wspomagał szkołę w organizacji dożywiania dzieci, choinki noworocznej oraz Dnia Dziecka i innych imprez szkolnych. W szkole kwitło życie artystyczne, powstały zespoły:  muzyczny, recytatorski i chór. W latach 1948-1950 liczba uczniów wynosiła 177 i zatrudnionych było już 6 nauczycieli.

 

            Na początku marca 1949 roku w wyniku podziału granic powiatów szkoły z terenu Gronowa Elbląskiego, Zwierzna i Żurawca  przeszły pod administrację Inspektoratu Szkolnego w Elblągu. W latach 1950-1954 uczniowie szkoły prowadzili doświadczenia na działce  szkolnej. Nawiązali kontakt i współpracę z Instytutami Naukowymi w Puławach, Kórniku pod Poznaniem, Bydgoszczy i w Warszawie. Z Instytutów szkoła otrzymywała zestawy nasion różnych roślin do uprawy na działce szkolnej. Pracami doświadczalnymi kierowała Pani Helena Średzińska.

 

            Wiosną 1951 roku Pan Zygmunt Tydrych, nauczyciel  Szkoły Podstawowej w Wojciechowie (Krzewsku) poczynił pierwsze kroki zorganizowania szkoły w Tynowie (Jeziorze). Pierwszym kierownikiem  szkoły w Tynowie (Jeziorze) w 1951 roku został Pan Adam Hulanicki. W 1952 roku ze szkoły w Wojciechowie (Krzewsku) odszedł Pan Aleksander Średziński. Został powołany do Powiatowego Inspektoratu Szkolnego w Elblągu, któremu w późniejszym czasie powierzono funkcję zastępcy inspektora szkolnego. W bardzo krótkim okresie czasu na przełomie lat 1952-1953 funkcję kierownika szkoły pełnili kolejno: Pan Tadeusz Kurek i Pan Piotr Mnich – obaj powołani zostali do wojska. Funkcję kierownika szkoły w Krzewsku objął wówczas młody nauczyciel, absolwent Liceum Pedagogicznego w Kwidzynie Pan Marian Widmański. Był kierownikiem szkoły do 1956 roku. Od dnia 1 września 1956 roku funkcję kierownika szkoły objął Pan Leon Szymankiewicz.

 

            Rok 1957 był wielkim wydarzeniem w życiu szkoły. Jeszcze  1 września 1957 roku nauka rozpoczęła się w starym, wysłużonym  budynku szkolnym, lecz w najbliższym czasie wszystkich czekała przeprowadzka do nowego budynku szkoły w Żurawcu. Dnia 25 listopada 1957 roku szkoła została przeniesiona do nowego budynku w Żurawcu. W kronice tak utrwalono ten dzień: „Wkroczyliśmy na nowe obejście. Od razu onieśmieliła nas przestrzeń wnętrza. Przyzwyczailiśmy się do skromnych, drewnianych, obdrapanych ścian naszej staruszki”. W szybkim czasie nauczyciele, uczniowie i rodzice uporządkowali i zagospodarowali nową szkołę. Warunki były już lepsze, szkoła była wyposażona w potrzebne pomoce naukowe.

 

            Od dnia 1 września 1957 roku Wydział Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Elblągu powierzył Pani Danieli Korpackiej obowiązki kierownika szkoły w Żółwińcu. W 1958 roku obniżony został obowiązkowy wymiar  godzin dla nauczycieli z 30 na 26 tygodniowo. W latach 1959-1962 nie było większych zmian w pracy szkoły. W roku 1960 szkołę w Jeziorze ukończyli pierwsi absolwenci – 7 uczniów.

 

            Dnia 1 września 1962 roku kierownikiem Szkoły Podstawowej w Żurawcu został Pan Marian Widmański. W szkole z wielkimi sukcesami działały koła zainteresowań: recytatorskie, plastyczne, taneczne, zespół muzyczny i chór szkolny oraz koła przedmiotowe: z matematyki i języka polskiego i organizacje uczniowskie: ZHP, LOP, PCK, SKO, TPPR, Spółdzielnia Uczniowska, SKS. Chórem szkolnym i zespołem muzycznym opiekowała się Pani Helena Średzińska, a zespół taneczny prowadziła Pani Helena Kołodziejczyk. Aktywnie pracował Komitet Rodzicielski, który wspierał  nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych. W roku szkolnym 1965/1966 w szkole pracowało już 11 nauczycieli, a liczba uczniów wynosiła 214. Rok ten przyniósł pewne zmiany w organizacji pracy szkół – utworzono klasę ósmą. Uczniowie mieli dwie możliwości do wyboru – albo ukończyć szkołę na klasie siódmej i kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej, albo kontynuować naukę w klasie ósmej.

 

            Dnia 1 stycznia 1973 roku nastąpiła reorganizacja szkolnictwa – utworzone zostały zbiorcze szkoły gminne. W czerwcu 1973 roku szkołę w Jeziorze opuścili ostatni absolwenci. Od dnia 1 września 1973 roku szkoła w Jeziorze stała się punktem filialnym szkoły w Żurawcu – kierownikiem została Pani Krystyna Raczyńska. Natomiast Szkoła Podstawowa w Żurawcu przeszła pod zarząd Gminnego Dyrektora Szkół w Zwierznie.

 

            Dnia 5 czerwca 1975 roku odbyło się uroczyste pożegnanie Pana Aleksandra Średzińskiego, który odszedł na emeryturę. Od dnia 1 sierpnia 1975 roku obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Żurawcu przejęła Pani Maria Konsalik. W tym czasie w szkole zatrudnionych było 15 nauczycieli i uczyło się 239 uczniów. W 1975 roku szkoły w Żółwińcu i Węglach zostały zlikwidowane. Rok szkolny 1974/1975 rozpoczął się 21 sierpnia. Dla uczniów zostały zorganizowane dowozy do szkoły autobusem PKS oraz tzw. „bonanzą”. Z końcem roku szkolnego 1974/1975 ze szkoły odeszła kierowniczka świetlicy Pani Barbara Głuszak i od 21 sierpnia 1975 roku funkcję tę objęła Pani Daniela Korpacka. Od roku szkolnego 1974/1975 drużyny harcerskie i zuchowe weszły w skład Gminnego Związku Drużyn. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich akcjach organizowanych przez GZD oraz Komendę Chorągwi ZHP w Elblągu. Dnia 5 czerwca 1976 roku na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 1975/1976 Zakłady Naprawcze Maszyn Rolniczych w Elblągu (ZNMR) zostały odznaczone honorową odznaką związkową za wzorowe wywiązywanie się z funkcji opiekuna szkoły. Dnia 22 lutego 1978 roku w Rejonowym Turnieju o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego gminę Markusy reprezentują uczniowie szkoły w Żurawcu, zajmując II miejsce. Uczniów do turnieju przygotowywał Pan Władysław Raczyński.

 

            Rok 1980 to okres wielkich niepokojów i strajków w całym kraju. W szkole wszyscy pracowali normalnie realizując program i przygotowując uczniów  do konkursów przedmiotowych. W 1981 roku zaszły zmiany w oświacie – etapowo wprowadzono 5-dniowy tydzień pracy, zmniejszono wymiar godzin pracy nauczycielom do 22, anastępnie do 18 tygodniowo. Wiosną 1981 roku rozpoczęły się prace przy zakładaniu sieci wodociągowej i kanalizacji szkoły. W szkole wszyscy cieszyli się, że będzie woda i nie trzeba będzie biegać do „wygódki”. Szczególnie  zadowolone były panie kucharki, że nie będą musiały nosić wody wiadrami z Domu Nauczyciela. W tym czasie przygotowywane były w szkole posiłki dla około 180 uczniów. Radość trwała jednak krótko. Zabrakło pieniędzy na cement i nie można było zrealizować zamierzonych planów. Wybudowano tylko szambo. Na wodę trzeba było poczekać do następnego roku. W 1982 roku szkoła miała już wymarzoną sieć wodociągową i kanalizacyjną. W czerwcu 1984 roku pożegnani zostali nauczyciele odchodzący na zasłużoną emeryturę: Elżbieta Fijałkowska, Helena Kołodziejczyk, Helena Średzińska oraz Marian Widmański. W czerwcu 1985 roku pożegnano odchodzącą na emeryturę Danielę Korpacką.

 

            Z biegiem lat warunki w szkole uległy pogorszeniu, stan techniczny szkoły pogarszał się z roku na rok. Szkoła wymagała natychmiastowego kapitalnego remontu. W 1987 roku podpisana została umowa z TZUP na wykonanie projektu technicznego dotyczącego remontu. Jednak z braku pieniędzy projekt nie został wykonany. W roku 1989 zapaliła się  mała iskierka nadziei, że może szkoła doczeka się remontu oraz założenia c.o. w szkole. W dniu 17 lutego 1989 roku w szkole gościło Prezydium Gminnej Rady Narodowej z udziałem naczelnika Gminy Markusy w sprawie  podjęcia prac remontowych i założenia c.o. Iskierka nadziei szybko jednak zgasła i z planowanych prac remontowych wymieniono tylko instalację elektryczną oraz wykonano projekt techniczny rozbudowy szkoły i instalacji c.o.

 

            Rok 1991 przyniósł kilka niekorzystnych zmian w pracy szkoły. W związku z trudną sytuacją budżetową państwa od połowy maja została zawieszona działalność płatnych zajęć pozalekcyjnych. Ze względu na zły stan techniczny szkole groziło zamknięcie. Wszyscy rodzice przyszli szkole z pomocą  i w okresie wakacji wykonali niezbędne prace murarskie oraz malowanie szkoły. W uznaniu za włożony wkład pracy rodziców w remont szkoły  Kuratorium Oświaty w Elblągu jesienią 1991 roku podarowało szkole video, a ponieważ szkoła nie miała kolorowego telewizora, rodzice zakupili telewizor z własnych środków. Dnia 14 października 1992 roku w uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkoły Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Komitetowi Rodzicielskiemu Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Oświaty”. W roku szkolnym 1991/1992 zmniejszona została ilość godzin nauczania niektórych przedmiotów. Jednak w szkole dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli działały dalej organizacje szkolne, nauczyciele nieodpłatnie prowadzili koła przedmiotowe i zainteresowań oraz zespoły dydaktyczno-wyrównawcze. W tym roku szkolnym wprowadzona została do szkoły nauka religii. Katechezę prowadził ks. dr Stanisław Guła, proboszcz parafii w Jeziorze, który od wielu lat współpracował ze szkołą. W czerwcu 1993 roku pożegnane zostały kolejne nauczycielki odchodzące na emeryturę – Pani Maria Gutowska i Pani Bronisława Sławek. W roku szkolnym 1993/1994 powiększył się obwód Szkoły Podstawowej w Żurawcu o kolejne wsie – Raczki Elbląskie i Tropy, wzrosła liczba zatrudnionych nauczycieli i ilość uczniów. W roku 1994 przy dużym zaangażowaniu rodziców z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych wyremontowany został magazynek szkolny i przeznaczony na izbę lekcyjną, żeby uniknąć zmianowości szkoły.

 

            W roku 1996 na zasłużoną emeryturę odeszła Pani Maria Konsalik, a funkcję dyrektora szkoły objęła Pani Grażyna Chrostek-Żugaj, która piastowała to stanowisko do końca września 1999 roku – odeszła do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Elblągu. W późniejszych latach była dyrektorem jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Elblągu. Od 1 października 1999 roku obowiązki dyrektora pełnił Pan Mariusz Iwankowski, któremu powierzono stanowisko dyrektora w drodze konkursu od września 2000 roku. Pan Mariusz Iwankowski był dyrektorem szkoły do dnia 31.08.2015 r. Od roku szkolnego 2015/2016 dyrektorem szkoły jest Pani Dorota Owijan, której powierzono stanowisko  w drodze konkursu.

 

            Rok szkolny 1998/1999 był ostatnim rokiem szkolnym, w którym uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Żurawcu dzieci zamieszkałe w Raczkach Elbląskich i Tropach – dzieci przejęła Gmina Elbląg. W roku 1999 zlikwidowano Szkołę Podstawową w Brudzędach, a w roku 2000 zlikwidowano Szkołę Podstawową w Stankowie. Uczniowie ze zlikwidowanych szkół zostali podzieleni między Szkołę Podstawową w Zwierznie i Szkołę Podstawową w Żurawcu. Wówczas obwód tutejszej szkoły obejmował następujące miejscowości: Balewo, Dzierzgonka, Jezioro, Jurandowo, Krzewsk, część Markus, Nowe Dolno, Stankowo, Topolno Małe, Węgle-Żukowo, Wiśniewo, Żółwiniec, Żurawiec. Obwód ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.

 

            Przez wszystkie lata szkoła bardzo aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska lokalnego. Nauczyciele i uczniowie przygotowywali i prezentowali programy artystyczne z okazji różnych rocznic, świąt, uroczystości, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, choinek noworocznych itp. Chór i zespół muzyczny znany był nie tylko w województwie, ale również poza granicami województwa. Każdego roku szkolnego uczniowie brali udział w różnego rodzaju zawodach sportowych i niejednokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w zawodach wojewódzkich.

 

            Bardzo aktywnie w szkole działało harcerstwo. Harcerze każdego roku brali udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując bardzo często pierwsze miejsca na szczeblu wojewódzkim i niejednokrotnie czołowe lokaty w kraju. Uczniowie szkoły od wielu, wielu lat brali udział w konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Gronowie Elbląskim, w konkursach i zawodach wojskowych, przyrodniczych, przedmiotowych, muzycznych, polonistycznych i ekologicznych. Wszystkie te sukcesy były wynikiem dużego zaangażowania nauczycieli, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły. Absolwenci naszej szkoły niejednokrotnie byli absolwentami szkół wyższych i niejednokrotnie kończyli uczelnie pedagogiczne.

 

            W pamięci absolwentów Szkoła Podstawowa w Żurawcu pozostała jako instytucja, która dała im podstawy do dalszej nauki. To właśnie tu poznali alfabet i tu nauczyli się liczyć, spędzili beztroskie lata dzieciństwa, zawiązali pierwsze przyjaźnie i dowiedzieli się, co jest ważne w dalszej nauce i w dalszym życiu. Tego się nie zapomina i dlatego sentyment pozostaje.

 

           Szkoła Podstawowa w Żurawcu jest szkołą na miarę XXI wieku. W szkole zatrudnionych jest 21 nauczycieli – w tym psycholog, pedagog, pedagog specjalny, dwóch logopedów, nauczyciel terapii pedagogicznej i rewalidacji. Prawie wszyscy nauczyciele posiadają najwyższy stopnień awansu zawodowego – nauczyciela dyplomowanego. Językiem obcym nauczanym od oddziałów przedszkolnych do klasy VIII  jest język angielski. Drugim językiem obcym od klasy VII jest język niemiecki. Dzieci objęte są dowozami do szkoły, dożywianiem i opieką świetlicową. W szkole odbywają się różne zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie biorą udział w wielu różnorodnych konkursach i zawodach zajmując wysokie lokaty na różnych szczeblach. Szkoła kilkakrotnie była beneficjentem programów unijnych, w ramach których były  prowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły. W szkole jest zastępcza sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka z ICIM, 9 izb lekcyjnych (w tym pracownia informatyczna) i 2 oddziały przedszkolne. Współpraca z Radą Rodziców i wszystkimi rodzicami układa się pomyślnie – nic nie zmieniło się od lat, na rodziców uczniów naszej szkoły można zawsze liczyć. Przy szkole wybudowany jest kompleks boisk sportowych „Orlik” i bezpieczny plac zabaw (2010 r.). Szkoła przeszła kapitalny remont wewnątrz i z zewnątrz, wymienione zostało poszycie dachu z eternitu na blachodachówkę (2008-2009). Wiele lat temu wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa (2002-2003 oraz 2017), podłogi oraz wyremontowane zostały wszystkie izby lekcyjne i toalety, zlikwidowane zostały piece i założone zostało centralne ogrzewanie na biomasę (2004 r.). Dla potrzeb szkoły wybudowana została biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków (2011 r.). W 2022 r. wykonana została termoizolacja obu budynków szkoły - budynku głównego i pawilonu szkolnego. Szkoła jest doskonale wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne, w różnorodny sprzęt komputerowy i multimedialny, RTV, muzyczny. Wymienione są w klasach meblościanki, półki, regały i meble uczniowskie. Kuchnia szkolna jest doskonale wyposażona w sprzęty i urządzenia kuchenne. W obecnym stanie szkoła zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki do nauki i pracy. Obecnym dyrektorem szkoły jest p. Dorota Owijan, pełniąca funkcję dyrektora szkoły drugą kadencję (2015 -2020, 2020 - nadal)